Jak se vyhnout potyčce, co dělat, když k ní dojde?

Víte, jak se vyhnout potyčce? Znáte akční filmy, kde bojují jeden na jednoho nebo skupina vs. hrdina? Vždy to vyhraje hrdina. Bojové sporty, zápasy v klecích, různé zápasy na mistrovstvích, to jsou zápasy s pravidly, ale ve filmech, to je vše nahrané, jakýkoli úder, který sledujete. Je krásné se na to dívat, ale realita je úplně jiná. Na ulici je to boj bez pravidel, kdokoli a kdykoli může na vás zaútočit, kopnout vás do rozkroku, vypíchnout vám oči, kousat.

Potyčce

K potyčce může dojít snadno. Ani se nenadáte a můžete cítit pěsti na své tváři. Jdete oslovit dívku, která je sama u baru, dáte se s ní do řeči a znenadání se objeví její borec a už do vás strká, ať ji necháte. Dochází u něj k agresi, že by vám jednu natáhl. Jak se zachovat? Držet si sebevědomý postoj, pootočit se bokem, aby měl pokud možno menší plochu k zasažení a hlavně nepoužívat agresivní gesta, jako například držení překřížených rukou přes hrudník. Raději volte otevřená přátelská gesta, nic agresivního, co by mohlo provokovat! Tolik o postoji. Další je verbální projev, který byste měli vést tak, že mu pochválíte přítelkyni, zeptáte se kde se s ní seznámil a kde byste mohli takovou dívku poznat.

Hlavně se snažte nedostat do potyčky, snažit se verbálně vybruslit s humorem. Chtěl jsem se s vámi podělit o zkušenosti získané od lidí z ochranky, které jsem poznal. Když vyprávěli své příběhy, všichni se shodli na jednom: vyhnout se rvačce a pokud už se k potyčce schyluje, v případě jeden na jednoho udeřit jako první a utéct, když budou násilníci v převaze, raději hned utíkat a zachránit si život. Ani trénovaný člověk nevychytá stejné rány při potyčce bez pravidel na ulici, jako v aréně.

Přes den se člověk s něčím takovým setká jedině ve výjimečných situacích. V noci, když lidé jsou ovlivněni např. alkoholem, je větší pravděpodobnost, že se něco semele. Stalo se mi dávno, když jsme šli z hospůdky domů, že mi kolem hlavy prolétla prázdná láhev a roztříštila se přede mnou na zemi. Otočili jsme se a co nevidíme? Bandu skinheadů s kapucemi na hlavách a rouškami na obličeji. Pud sebezáchovy byl silnější a raději jsme zamířili do nejbližší hornické hospody, kde bylo bezpečněji než venku. Dali jsme si něco k pití, a pak jak se situace uklidnila, šel jsme domů. Většinou, když se člověk vrací ze zábavy, nemá zájem někoho provokovat tak, aby došlo k potyčce. Ale ne vždy se tomu vyhne.

Můžete narazit i na feťáka, který nezná bolest a půjde po vás. Mám dvě rady, vezměte nohy na ramena a utíkejte! Pokud už se začnete prát, jedině pomůže dostat ho do bezvědomí, aby nemohl nikoho ohrožovat.

Jeden na jednoho, to je boj bez pravidel. Nejprve vyzkoušejte vše řešit verbálně sebejistým postojem, sebevědomou promluvou, nedejte znát strach, buďte dominantnější, pokuste se protivníka zastrašit. V opačném případě berte raději nohy na ramena a utíkejte. Vaše zdraví je důležitější! Pokud dojde k souboji, udeřte jako první, a pak utíkejte. Pokud už jednu schytáte, snažte se chránit hlavu a trup, pokud nastane příležitost udeřit na vhodné místo, udělejte to,útočníka paralizujte a pak utečte.

Skupina útočníků a vy: utíkejte! Nesnažte se bojovat, vyhněte se tomu. Pokud již dojde ke střetu, snažte se zalarmovat okolí. Na volání „pomoc!“ moc lidé nereagují, zkuste volat „hoří!“ lidé více zpozorní. Pokud to nepomůže, udeřte na „alfa samce“ skupiny, a snažte se zmizet.

Útočník s nožem, obuškem, boxerem, tyčí, … To to je nejnebezpečnější varianta, která může nastat. Chraňte svůj život a zmizte co nejrychleji! Pokud se vám toto nepodaří, držte si útočníka pokud možno co nejdále od těla. Někdy stačí jeden úder na citlivé místo a jste v bezvědomí nebo i dokonce mrtví.

Co lze použít, abyste drželi útočníka od sebe? Téměř cokoli, co je po ruce. Například klíče. Lze z nich vytvořit boxer, když vezmete klíče a vložíte si je mezi prsty. S klíči na provázku můžete točit, abyste drželi odstup. S opaskem od kalhot lze postupovat stejně jak s klíči na šňůrce. Nebo další možnosti – omotat kolem ruky mikinu, svetr či bundu proti útočníkovi s nožem. Batohy, tašky lze použít, aby se vám nikdo nedostal k tělu. Dámská kabelka toho skrývá také dost! Různé dámské spreje, voňavky lze použít jako „pepřák“, PET láhve, dózy, prostě vše, co je po ruce. I pohozené větve od stromů. Hlavně neukazujte svá záda protivníkovi, aby mohl zaútočit. Periferně hledejte něco, co by vám mohlo pomoci. Nespouštějte jej z očí. Stačí mala nepozornost a je tragédie.

Na která místa na těle lze zaútočit? Tlak na oko palcem působí velmi bolestivě. Útok na obličej způsobuje reflex, že se zavřou víčka a hlava škubne dozadu. Nárazem dlaní na uši dojde k porušení středního ucha. Jugulární jamka (meziklíčková) – prstem tlačíme na hrtanový nerv. Oblast žaludku, kde vytvoříte tlak i úder na krajinu žaludeční (plexus solar). Slabiny, třísla- zasažení způsobí velmi bolestivý tlak. Velice bolestivé je zasažení genitálií, při poranění může dojít i k trvalým následkům. Slabý úder dlaní na čelo způsobí otřes a přerušení myšlenkového pochodu. Úder na kořen nosu, konec nosu, kousnutí do nosu, to vše způsobí nesnesitelnou bolest. Rovněž i úder na bradu, hrtan, spánek, krční tepny.

Dejte pozor na sílu rány! Slabé rány mohou dezorientovat a dovést člověka až do bezvědomí, naopak silná rána na určité místo zabije! Prosím, nepožívejte tyto techniky, abyste někomu ublížili, požijte je jen v nutné sebeobraně!

Potyčce

V případě, že jdete se slečnou, a nastane nebezpečná situace, ochranářsky ji schovejte za záda, vysvětli jí, co může nastat, vyzvi ji, aby pomalu šla pro pomoc, nebo aby se schovala a vy hrejte o čas.

Jestli se ti článek líbil, sdílej jej a pouč své kamarády, jak by si měli chránit život, nebo dej like, když se ti to líbilo. Pokud máš podobnou zkušenost, jak se vyhnout potyčce zanech mi komentář či zprávu.

Podobné články

Zanech zde svoji stopu... přidej komentář! :-)